A TÁMOP-1.4.6-13/1-2013-0017 számú projekt
tapasztalatainak öszefoglalása
A TIT Jurányi Lajos Egyesülete 2014. február 01-én indította a TÁMOP-1.4.6-13/1-2013-0017 azonosító számú „Épülök – építőipari tranzitfoglalkoztatási program a Nyírségben” című projektjét. A projekt a 2014. április 14-én megkötött támogatási szerződésben foglaltaknak megfelelően valósult meg, az Európai Unió támogatásával, és az ESZA társfinanszírozásával, 149 169 340 forint támogatási összegből. Konzorciumi partnereink voltak a Máté és Máté Kft., valamint A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat.
A projekttel a Nyíregyháza és térségében élő hátrányos helyzetű munkavállalók munkaerő-piaci részvételének és bennmaradásának elősegítését céloztuk meg munkaviszonyon alapuló tranzitfoglalkoztatási programmal, mely így szakképzett munkavállalókkal segíti a térség építőiparának fejlődését..
A programba 35 fő bevonását terveztük.
A projekt időtartama: 2014.02.01-2015.06.30 között 18 hónap
A projekt céljai:
Átfogó cél:
részvételének és bennmaradásának elősegítése munkaviszonyon alapuló tranzitfoglalkoztatási programmal, mely így szakképzett munkavállalókkal segíti a térség építőiparának fejlődését.
Specifikus célok:
Ø Hátrányos helyzetű emberek bevonása és programban tartása személyes képességeiket fejlesztő tréningekkel és folyamatos segítő tanácsadásokkal.
Ø Foglalkoztatással egybekötött képzés megvalósításával piacképes szakmához juttatás.
Ø Továbbfoglalkoztatás, nyílt munkaerő-piacra való belépés megvalósítása.
Ø A foglalkoztató és a projektszemélyzet felkészítése a hátrányos helyzetű munkavállalók fogadására és ezzel az integráció elősegítése.
A projekt megvalósult szakmai tevékenységei:
· Előkészítő szakasz
o Megvalósíthatósági tanulmány készítése
· Projektmenedzsment és szakmai stáb felállítása és működtetése
· A célcsoport bevonásához és felkészítéséhez kapcsolódó tevékenységek
o Célcsoport elérése, toborzása és bevonása
o A célcsoport kiválasztása
o Fejlesztési szakasz (tréningek, kompetencia fejlesztés, tanácsadás)
· Foglalkoztatással egybekötött képzési szakasz (OKJ-s Festő,mázoló, tapétázó valamint Kőműves és hidegburkoló képzések)
· Zárószakasz, elhelyezkedés, utógondozás
A projekt eredményei:
A projekt keretében vállalt indikátorok teljesültek az alábbiak szerint:
- Projektbe bevont hátrányos helyzetű emberek száma: 35 fő, mely megegyezik a vállalt értékkel, így ezen indikátor teljesült.
- Foglalkoztatással egybekötött építőipari képzésbe bevontak száma 35 fő, amely megegyezik a vállalt célértékkel, így az említett indikátor teljesült
- A képzést sikeresen elvégzettek számra 35 fő, amely 3 fővel több a vállalt célértéknél, így az indikátor teljesült.
- A továbbfoglalkoztatás 4 hónapon keresztül valósult meg 32 fő számára így a vállalt indikátor itt is teljesült.
Összegzésképpenmegállapítható, hogy a projekt a térség munkaerő-piaci szempontjából eredményes volt, hisz képzett munkaerő jelent meg a munkaerő-piacon, és a foglalkoztatottsági mutatók is javultak. A projekt célját tekintve olyan szakképesítés birtokában vannak a munkavállalók, amelyekkel a versenyszférában is képesek elhelyezkedni, ezzel is növelve saját munkapiaci esélyeiket.